Do góry

Jak prać firanki, w ilu stopniach?

Tak delikatne tekstylia wymagają szczególnie troskliwej pielęgnacji, a nawet drobne błędy mogą odbić się bardzo niekorzystnie na ich walorach estetycznych. Dlatego zanim przystąpisz do odświeżenia swoich ulubionych dekoracji, upewnij się najpierw, jak i w ilu stopniach prać firanki w pralce – to o wiele bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać! W dzisiejszym artykule zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje w tym temacie. Stosując się do naszych porad, nie tylko mocno ułatwisz sobie pracę, ale ochronisz również tkaniny przed zafarbowaniem.

Pranie firanek – od czego zacząć?

Pamiętaj, że nie wszystkie tekstylia można wrzucić do bębna. Niektóre materiały – przykładowo tkaniny welurowe bądź wykonane z aksamitu – lepiej powierzyć profesjonalistom z pralni chemicznej. Pranie firanek o tak wrażliwej na uszkodzenia strukturze w domowych warunkach może skończyć się w najgorszy możliwy sposób: dekoracja okienna straci cały swój blask. Pierwszym krokiem zawsze powinno być namaczanie w ciepłej, ale pod żadnym pozorem nie gorącej wodzie – optymalna temperatura to 35-40 stopni. Jak długo trzeba moczyć firanki przed rozpoczęciem prania w pralce? Zwykle wystarcza 45 min, ale jeśli chcesz się pozbyć szczególnie mocnych woni, np. papierosowego dymu, zalecamy dodać odrobinę delikatnie działającego detergentu i pozostawić je na ponad godzinę. Dobrą praktyką jest także wymiana wody 2-3 razy, zależnie od stopnia zabrudzenia.

Jak prać firanki w pralce?

Jeśli Twoje urządzenie nie dysponuje specjalnym trybem do pielęgnacji dekoracji okiennych, wybierz program ręczny. W ilu stopniach prać firanki w pralce? Temperatura nie może przekraczać 30 stopni Celsjusza, minimalizujesz w ten sposób ryzyko odbarwień. Aby ułatwić sobie późniejsze prasowanie, pamiętaj o złożeniu materiału w kostkę. W niektórych sytuacjach problematyczne może być pranie firanek z ozdobnymi dodatkami, np. frędzlami czy koralikami. Najlepiej zabezpieczyć je przed mechanicznym uszkodzeniem w pralce z użyciem siatkowego woreczka do prania. Wiesz już, w ilu stopniach i jak prać firanki. Później wystarczy już tylko wyciągnąć je z pralki i rozwiesić na rozkładanej suszarce.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoje wrażenia estetyczne i umożliwić nam rozwój. Zakładamy, że nie masz z tym problemu, ale zawsze możesz je wyłączyć jeśli chcesz.